Top facebook2x Top twitter2x Top instagram2x Top email2x Email us Top subscribe2x Subscribe Top search2x Basket Login
Home / Regatta / Regatta 2023 / Regatta Trophy Winners
☰ More
Home / Regatta / Regatta 2023 / Regatta Trophy Winners

Regatta Trophy Winners

FOWEY ROYAL REGATTA SAILING TROPHIES 2023
TROPHYDESCRIPTION2023 WINNERBOAT
SUNDAY - FOWEY to FLUSHING


PASSAGE RACE CUPBest IRC Class Fowey boat on handicap Fowey to FlushingPaul TomsJaydreamer
KENNETH STEVEN CUPBest Class 1 & 2 Fowey boat on handicap Fowey to FlushingNeil WasonSamadhi
MONDAY - FALMOUTH to FOWEY


MERLIN ROCKET TROPHYBest IRC Class boat on handicap Falmouth to FoweyPaul TomsJaydreamer
KNIGHT FRANK CUPBest Class 1 & 2 boat on handicap Falmouth to FoweyDavid VipondNova Scotia
ILES CHAUSSEYBest IRC Class boat on aggregate for both passage racesPaul TomsJaydreamer
QUILLETTS CUPBest Class 1 & 2 boat on aggregate for both passage racesNeil WasonSamadhi
WHITE SAIL OVERALL PASSAGE TROPHYBest Class 3 boat on aggregate both passage racesBob SkinnerSand Dollar
GEORGE VINNICOMBE CUPBest Falmouth Working Boat Falmouth to Fowey raceAbigail RoseAbigail Rose
WEDNESDAY


MAYORS CUPFor extraordinary service to sailing racing in FoweyMartin and Rachel Cocks
THURSDAY - WORKING BOATS & DAY RACES


KATE WILSON PERPETUAL TROPHYBest local dinghy on ThursdayElliot TomsAero
WILLIAMS TROPHYFowey River Class Thursday first raceSal Erskine-FurnissTeal
MARGARET PITMAN TROPHYFowey River Class Thursday second raceSal Erskine-FurnissTeal
SILVER BOAT and WOODEN BLOCKBest Falmouth Working BoatGraceGrace
PAM SHERIDAN TROPHYBest Falmouth Working Boat in harbour raceP SelmanMoon
FRIDAY - TRIBUTE TROPHIES


TRIBUTE TROPHYWinner on handicap of Tribute Race Class QBob JacksonWhite Rose
LLOYDS BANK CUPBest Fowey boat in Tribute race Class Qnot awardedn/a
CLASS 1 TRIBUTE TROPHYWinner on handicap of Tribute Race Class 1Claire GribbenAegir
CLASS 2 TRIBUTE TROPHYWinner on handicap of Tribute Race Class 2Alan RichardsonBeeswing
CLASS 3 TRIBUTE TROPHYWinner on handicap of Tribute Race Class 3Joan WhyteGrey Knott
FRIDAY - SERIES TROPHIES


Cruisers


WHITE SAIL SERIES TROPHYClass 3 series winnerFrank StephensSpeakeasy
NORMAN DOUGLASS TROPHYClass 2 series winnerSimon RobinsTwo Sisters 2
CRAKAJAX TROPHYClass 1 series winnerClaire GribbenAegir
DONALD LOWE TROPHYBest Fowey YTC handicap boatSimon RobinsTwo Sisters 2
MARK GOBLE MEMORIAL TROPHYQ Class series winnerAnthony TahourdinJedi
JACQUI LOWE TROPHYBest Fowey Boat IRC (Q) classnot awarded
BAILEY CUPBest local Balladnot awarded
Fowey Rivers


FOWEY RIVER SERIES TROPHYFowey River Series thirdDavid GambleVictory
THE HUNKIN TROPHYFowey River Series secondPhilip and Sian HensonZethar
THE FOWEY RIVER ROSE BOWLFowey River Series winnerSal Erskine-FurnissTeal
THE REALLY SERIOUS TROPHY
Phil Russ and Julie YardleyHedgehog
Troys


PAUL NICE MEMORIAL TROPHYTroy Series winnerMarcus LewisBarbara
Dinghies


HIGMAN CUPBest local helm - Troys and dinghiesElliot TomsAero
CLASS CClass C series winnerElliot TomsAero
CLASS JClass J series winnernot awardedn/a
LASER RADIALLaser Radial series winnernot awardedn/a
CLASS KClass K series winnerZoe GreenOptimist

Last updated 12:24 on 13 April 2024

© 2024 POFROC powered by Sailing Club Manager